پنجمین سمینار تعهدحرفه ای در خدمات سلامت آغاز بکار کرد دکتر بهادری: متخصصانی که در پانل ها شرکت می‌کنند بی‌نظر و بی‌غرض مباحث را به طور شفاف بیان می کنند

رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان، نقش نظام پزشکی در تعیین صلاحیت‌های حرفه‌ای و مبحث شبه علم در علم جدید و علم سنتی را در این سمینار از مباحث بسیار مهم خواند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دفتر ارتباط با دانش آموختگان، پنجمین سمینار تعهدحرفه ای در خدمات سلامت چهارشنبه 4 اسفند 1400 به صورت مجازی در دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه آغاز بکار کرد.
استاد دکتر مسلم بهادری رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان با بیان اینکه، خوشحالم که پنجمین سمینار تعهدحرفه‌ای در خدمت سلامت امسال نیز با استقبال کادر پزشکی برگزار می شود، گفت: یکی از افتخارات دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان ایجاد بنیاد علمی فرهنگی است که برنامه‌های خاصی برای ارتقا دانشگاه انجام می دهد که یکی از این برنامه‌ها سمینار تعهد حرفه‌ای در خدمات سلامت همراه با اخلاق پزشکی و نیز پنل های مختلف است.
وی افزود: مهمترین محورهای این همایش سبک زندگی کادر درمان و نحوه‌ی برخورد آنها با بیماران است.
استاد بهادری با اشاره به تیتر پانل های این سمینار اظهار کرد: نقش نظام پزشکی در تعیین صلاحیت‌های حرفه‌ای در این سمینار از مباحث بسیار مهم است. همچنین مبحث شبه علم در علم جدید و علم سنتی که هر دو مساله‌ی بسیار مهمی در کشور هستند اهمیت ویژه ای دارد.
وی ادامه داد: گردانندگان این پانل ها از بهترین متخصصین در مباحث مطروحه هستند که با کمال میل پذیرفته اند با این بنیاد همکاری کنند. این عزیزان در روزهای معینی در دفتر ارتباط با دانش آموختگان سخنرانی های خود را ارایه داده اند. البته گفت‌وشنود فراوانی در این پانل هاخواهیم داشت که بدون شک مورد استفاده‌ی مخاطبین قرار خواهد گرفت.
رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان تصریح کرد: امروزه یکی از مشکلات در خدمات تعهدحرفه‌ای مساله‌ی سبک زندگی پزشکان است. هزینه‌های بالای پزشکی، مشخص نبودن ساعت کار پزشکان و گسترش انواع بیماری‌ها، منجر به تفاوت‌های قابل توجهی در سبک زندگی پزشکان شده است.
وی نقش نظام پزشکی به عنوان یکی از بهترین و بزرگترین سازمان حفاظت از حقوق پزشکان و بیماران بسیار مهم برشمرد و گفت: در این سمینار نظام پزشکی نقش بسیار مهمی در تعهدحرفه ای دارد که خوشبختانه امسال رئیس سازمان نظام پزشکی و همکاران این رشته، مباحث بسیار مهمی را مطرح کرده اند.
دکتر بهادری ادامه داد: امروزه مشکل عمده ما در مساله‌ی شبه علم است که نه تنها در ایران بلکه در همه‌ی جهان وجود دارد. این مشکلات نه تنها شامل بخش عظیمی از خدمات پزشکی گذشته‌ است که تنها به طب سنتی یا طب گذشتگان ارتباط ندارد بلکه در طب جدید هم مشکلات بسیاری به وجود آورده است. متخصصینی که در پانل ها شرکت می‌کنند سعی خواهند کرد که بی‌نظر و بی‌غرض مسئله را به طور شفاف بیان کنند و من مطمئنم نتیجه‌ی بسیار خوبی در بر خواهد داشت.
وی با اشاره به بخش تجلیل از استادان برگزیده در این سمینار خاطر نشان کرد: یکی دیگر از بخش های این سمینار قدردانی از اسطوره‌های حرفه‌ای اخلاق پزشکی است. انتخاب برگزیدگان با کمک دانشکده‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن های تخصصی انجام می گیرد که کار بسیار دشواریست چون اساتید متعهد در دانشگاه بسیار هستند و انتخاب از میان آنها کار دشواری است.
وی در ادامه گفت: در این سمینار از استادان، دکتر طلعت مختاری آزاد از دانشکده بهداشت( به دلیل خدمات ارزشمند و بی نظیر درپیشگیری و درمان بیماری کووید 19)، دکتر سیدحسین احمدی جراح ، دکتر محمود فرهودی متخصص داخلی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر غلامرضا امین از دانشکده داروسازی (چهره شناخته شده‌ اخلاق، رفتار و تعهد) و دکتر سعید طالبیان مقدم در رشته های پیراپزشکی قدردانی خواهد شد.
دکتر بهادری در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم با برگزاری این سمینار توجه ویژه ای به اخلاق و تعهدحرفه ای صورت گیرد. به طوریکه بتوانیم در آینده در برنامه‌های درسی دانشکده‌های مختلف مساله‌ی پروفشنالیسم را به صورت عملی نشان دهیم و از خبرگان این رشته چه در داخل خارج از کشور استفاده کنیم و موقعیت خوبی برای پزشکی کشور در ارتباط با تعهدحرفه ای رقم زنیم.