دکتر گتمیری در جشنواره کشوری اتا تجربیات تاسیس و فعالیتهای دفتر ارتباط با دانش آموختگان را ارایه کرد

به گزارش وب دا-یزد، دکتر محمد حسن لطفی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یزد و دبیر علمی جشنواره اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند اجتماعی (اتا) در آیین افتتاحیه این جشنواره گفت: هدف از برپایی جشنواره اتا، پاسخگویی نظام سلامت و همچنین خود مردم، نهادها و سازمان های بین بخشی نسبت به مسائل اجتماعی سلامت است.
دکتر محمد حسن لطفی افزود: این جشنواره با سه پنل آموزش پاسخگو، مشارکت های مردم و کمک های آنها و مشارکت های بین بخشی با حضور خبرگان، اساتید پیشکسوت در سطح وزارت بهداشت و فرهنگستان علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود.
وی اظهار داشت: جشنواره اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند اجتماعی با پذیرش قابل توجه آثار در حیطه های مختلف و محورهای دوگانه بیماریهای غیرواگیر و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت برپا شده است.
دکتر لطفی تصریح کرد: جمعا ۴۱۸ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که شامل ۱۴۵ پوستر و ۱۶ سخنرانی کلیدی است و اساتید از ۲۳ دانشگاه کشور در این جشنواره حضور دارند.
وی خاطر نشان کرد: بیشترین حجم آثار ارسالی مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و مابقی از دانشگاههای علوم پزشکی کلان منطقه هفت شامل شهرکرد، کاشان و اصفهان می باشد و البته سخنرانانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز داریم. وی اضافه کرد در پایان از پنج اثر برگزیده این جشنواره تجلیل می شود.
وی اظهار امیدواری کرد: برپایی این جشنواره منجر به صدور قطعنامه جدید نسبت به گذشته شود تا دستور کار مدیران و سیاستگذاران قرار گرفته و گامی در راستای اجتماعی شدن سلامت باشد.
به گزارش روابط عمومی دفتر ارتباط با دانش آموختگان در این جشنواره که در چهارم دیماه امسال در دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برگزار شد، دکتر گتمیری رییس دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به عنوان سخنران مدعو بصورت آنلاین به ایراد سخنرانی پرداخت و دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران و دستاوردهای این دفتر را معرفی نمود. وی در ابتدا ضمن تشکر از دکتر لطفی دبیر همایش و دکتر رستمیان بعنوان مسئول پانل اول این جشنواره و همکارانی که به دانشگاه نگاه جامعی دارند و تلاش میکنند تا دانشگاه فعالیتش را از یک فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی صرف به سمت فعالیتی که سعی میکند مشکلات جامعه را برطرف کند در رابطه با تاسیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان گفت: این ایده از پیش در دانشگاه علوم پزشکی تهران وجود داشت و در سال 1384 به همت دکتر لاریجانی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با هدف ارتباط علمی قوی تر، بهره مندی از استعداد و توانمندی دانش آموختگان برای ارتقاء دانشگاه، حمایت دانشگاه از فارغ التحصیلان، ایجاد امکانات تحقیقات علمی و پژوهشی، ارائه تسهیلات رفاهی و اجتماعی ایده تاسیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان مطرح شد و ما به تحقیق در مورد دانشگاه های معتبر دنیا مانند هاروارد از نظر تاسیس alumni، دانشگاه میامی و هم چنین در سطح ملی دانشگاههایی مانند تهران، دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشگاه شریف، و همچنین در مدارس معتبری که دانش آموختگان نقش موثری در آن دبیرستانها داشته اند پرداختیم و آنها را بررسی و از این اطلاعات استفاده کردیم. سپس موضوع را در هیات رییسه دانشگاه مطرح کردیم و پس از مطرح شدن در هیئت رئیسه در بهمن 1384 موفق به تصویب اساسنامه دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران شدیم و بنا براین شد که دفتر ارتباط با دانش آموختگان به صورت NGO یا سازمان مردم نهاد تاسیس شود و زیر نظر دانشگاه و تشکیلاتی دولتی باشد و در واقع تنها دانشگاهی هستیم که دارای تشکیلات alumni هستیم. بعد این دفتر در شورای دانشگاه و هیات امنای دانشگاه هم تصویب شد.
دکتر گتمیری در ادامه در رابطه با شان دکتر بهادری بعنوان اولین رییس دفتر ارتباط با دانش آموختگان گفت ایشان دارای شخصیتی بسیار برجسته بودند که هم از لحاظ علمی و اخلاقی، و هم از نظر کنش اجتماعی و موثر بودن فعالیت ها چه در سطح ملی و چه در سطح اجتماعی کم‌نظیر و بلکه بی‌نظیر بودند و شخصیت ایشان مورد قبول آحاد افراد دانشگاه در تمامی رشته ها بود. بدو شک ایشان را می توان موتور محرکه دفتر خواند. ما امروزه نیز از نام ایده‌های ایشان برای پیشبرد اهداف دفتر استفاده میکنیم.
در ادامه دکتر گتمیری در باره نحوه سیاست گذاری، بررسی های اولیه برای تاسیس دفتر، سیاست های اداره کردن دفتر ارتباط با دانش آموختگان و ارتباط گیری با دانش آموختگانی که فارغ التحصیل شده اند و همکاری با شخصیت های مختلف در پیشبرد اهداف دانشگاه و…. تجربیاتی را در میان گذاشت.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره فعالیت های جاری دفتر به تاسیس شعبه ارتباط با دانش آموختگان در بوداپست مجارستان و فعالیت در حوزه بین الملل، تاسیس دفاتر ارتباط با دانش آموختگان در هر کدام از دانشکده ها و ارتباط نزدیکتر با دانش آموختگان، ایجاد کانون های فارغ‌التحصیلی بر اساس رشته و سال ورود که یک نفر از شخصیت های برجسته هر دوره مسئولیت کانون ها را برعهده دارد، اجرای دورهمی های کانون های مختلف که منجر به کمکهایی به دانشگاه و حتی تاسیس مدرسه و بیمارستان شده است، تاسیس خانه استاد در بیمارستانها برای بهره مندی از تجربیات اساتید پس از باز نشستگی، تاسیس دفاتر استانی که دارای برنامه های علمی، فرهنگی و تقدیر از اساتید است، برگزاری سمینار سالانه تعهد حرفه ای در حوزه سلامت، ایجاد ایمیل فارغ التحصیلی برای دانش آموختگان و استمرار پیوند با دانش آموختگان و برگزاری جلسات بزرگداشت پیشکسوتان اشاره نمود.
در انتها دکتر گتمیری افزود: برای تکمیل فعالیتها، بنیاد استاد بهادری را بصورت یک NGO تشکیل دادیم که کمکهای دانشجویان و دانش آموختگان را در این بنیاد تجمیع میکنیم که در جهت رفع مشکلات دانشگاه و دانشجویان هزینه میشود.