تجلیل از پنج استاد الگوی اخلاق و تعهد حرفه‌ای در بنیاد علمی فرهنگی استاد بهادری

همزمان با سومین سمینار تعهد حرفه‌ای در خدمات سلامت، از پنج استاد پیشکسوت الگوی اخلاق و تعهد حرفه‌ای در سومین جشنواره بنیاد علمی فرهنگی استاد بهادری تجلیل شد.
همزمان با سومین سمینار تعهد حرفه‌ای در خدمات سلامت، سومین جشنواره بنیاد علمی فرهنگی استاد بهادری روز پنج شنبه دوم اسفند 97 به همت دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان، دفتر تعهد حرفه‌ای دانشگاه و بنیاد علمی فرهنگی استاد بهادری، همراه با برگزاری سه پنل تخصصی با موضوعات فلسفه پزشکی و تعهد حرفه ای، مبانی نظری و تعهد حرفه ای، چالش های حق انتخاب و تعارض منافع و همچنین تجلیل از دکتر مهری کدخدایی، دکتر یحیی دولتی، دکتر علی خلج، دکتر انوشیروان هدایت و دکتر کاظم محمد به‌عنوان الگوی عملی اخلاق و تعهد حرفه‌ای در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی برگزار شد.
تعهد حرفه‌ای به میزان لازم موردتوجه قرار نگرفته است
در ابتدا دکتر سید احمدیان، دبیر اجرایی این همایش ضمن خیرمقدم به اساتید و شرکت‌کنندگان در باب انتخاب موضوع این نشست گفت: انتخاب موضوع تعهد حرفه‌ای برای این نشست به دلیل کاربردی و موردنیاز بودن آن برای همه فعالان حوزه سلامت است. باوجود پیشرفت‌های فراوان در حوزه پزشکی و سلامت در سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد بحث تعهد حرفه‌ای به‌عنوان روح جاری در فعالیت‌های سلامت، به میزان لازم موردتوجه قرار نگرفته است.
وی ضمن بیان فضیلت‌های اخلاقی و حرفه‌ای استاد دکتر بهادری گفت: بنیاد علمی فرهنگی استاد بهادری که یک سازمان مردم‌نهاد غیردولتی است با هدف جلب مشارکت‌های دانش‌آموختگان دانشگاه به‌منظور تجهیز و پشتیبانی از مراکز آموزشی، بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأسیس شده است که امیدواریم با توجه به جایگاه متعالی استاد در جامعه پزشکی کشوربیشتر به این مهم پرداخته شود.
دانشگاه علوم پزشکی تهران یک الگوی تربیت کننده است
استاد بهادری با اشاره به فعالیت‌های مختلف دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان گفت: در بین همه فعالیت‌های این دفتر، بحث تجلیل از چهره‌های ماندگار دانشگاه و  همچنین جشن یکپارچه فارغ‌التحصیلی برای همه دانش‌آموختگان دانشگاه  است.
رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه با بیان اینکه، پزشکی یک حرفه نیست بلکه یک دانش و یک هدایت کننده بشر برای بهتر شدن و بهتر زیستن است، گفت: پزشکان قدیم فقط پزشک نبودند بلکه دانشمندی بودند که در تمامی علوم سررشته ای داشتند. افرادی بودند متعهد به حرفه ای که داشتند.
وی ادامه داد: در تعهد حرفه ای با یک الگوی تربیت کننده  این گونه افراد روبرو هستیم به نام دانشگاه تهران.با نگاهی به تاریخ پزشکی کشور می بینیم به جز افرادی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند نمی توان فرد دیگری را به عنوان پزشک و دانش آموخته رشته پزشکی نام برد افرادی مانند استاد گل گلاب که هنوز هم یادشان در ذهن ها باقی است.
دکتر بهادری دانشگاه تهران را یک الگوی تربیت کننده عنوان کرد و افرادی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند را دارای نقش کلیدی در ارائه خدمات سلامت جامعه  دانست.
استادان در نشست های مختلف به اشاعه فرهنگ تعهد حرفه ای بپردازند
در ادامه دکتر کریمی، رئیس دانشگاه، بابیان اینکه خوشحالم از اینکه امروز جزو کسانی هستم که از استادان برجسته قدردانی می‌کنم گفت: تقریبا 41 سال ازشاگردی بنده نزد استاد بهادری در درس پاتولوژی در سالن میکروب شناسی  دانشکده پزشکی می گذرد. ولی هنوز شیرینی آن درس و آن ساعت در خاطرم است. استادی که رفتار و گفتارش الگویی بود برای شاگردانی که می خواستند فردایی را بسازند و امروز شاهد درخشش آنها هستیم.
وی ادامه داد: حیف است یادی هم نکنم از مرحوم استاد آرمین که با حالات چهره خود، حرکت دست‌ها و رفتار مناسبش با دانشجویان، آنچه را که امروز به‌عنوان تعهد حرفه‌ای و در قالب مطالب علمی بیان می‌کنیم، در آن زمان به‌صورت عملی به کار می‌بردند.
رئیس دانشگاه با بیان اینکه، امروز نسبت گذشته مسائل پیچیده تر شده، بیان کرد: استادان باید در جلسات مختلف به اشاعه فرهنگ تعهد حرفه ای بپردازند. نباید اجازه دهیم با سلامت مردم و آبروی کسانی که در خدمت مردم هستند و بدون چشم داشت خدمت می کنند خدشه ای وارد شود.
در پایان مراسم افتتاحیه، دکتر نمازی استاد گروه اخلاق پزشکی دانشگاه  از استاد بهادری به عنوان پزشکی که همیشه علوم روز دنیا را مطالعه می کند و بکار می گیرد نام برد و ایشان را انسانی با تعهد بالا در انجام امور پزشکی و تربیت دانشجویان دانست.
وی در ادامه، در خصوص طبی سازی، پیش تشخیصی و بازار سازی به ارائه سخنرانی پرداخت.
در ادامه همایش پس از استراحتی کوتاه، پنل های مبانی نظری، با موضوع، آموزش تعهد حرفه ای، تعهد حرفه ای معلمی، فلسفه پزشکی و تعهد حرفه ای و جامعه پزشکی و تعهد حرفه ای، تعارض منافع و چالش های حق انتخاب با موضوع ملاحظات اخلاقی حق انتخاب بیمار توسط پزشک برگزار شد.
توضیح اینکه، در پایان همایش دکتر منصور گتمیری قائم مقام رئیس دفتر ارتباط یا دانش آموختگان به جمع بندی مطالب مطرح شده خواهد پرداخت که در تکمیل اخبار عنوان خواهد شد.
این سمینار برای شاغلین حرفه های بالینی پزشکی دارای امتیاز بازآموزی و برای اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای امتیاز فرهنگی است.