انالله و انا الیه راجعون مراسم تشییع پیکر دکتر بهادری استاد ممتاز دانشگاه برگزار شد

همزمان با سالروز شهادت امام علی (ع)، مراسم تشییع پیکر دکتر مسلم بهادری پیشکسوت پزشکی نوین با حضور دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، جمعی از مسئولان و کارکنان دانشگاه و نیز شاگردان و ارادتمندان او در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد.

گالری عکس1
گالری عکس2
گالری عکس3

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران،دفتر ارتباط با دانش آموختگان، در ابتدای این مراسم که شنبه 3 اردیبهشت 1401 و  همزمان با سالروز شهادت امیرالمؤمنین علی (ع) برگزار شد، دکتر سید منصور گتمیری، قائم‌مقام دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه سروده ای از اشعار خود را در وصف استاد بهادری به نام  درّ بهادار قرائت کرد:
دیشب ملک‌الموت از این کوچه گذر کرد                در خانه‌ی ما گشت و در آن نیک نظر کرد
بسیار گهر برده از این پیش ز ما لیک                     این بار در این راهزنی شق قمر کرد
او شهره به گل چیدن از باغ جهان است                 دوشینه به انصاف در این قصه هنر کرد
دستی به تطاول به حریم دو جهان زد                     این کار یقین با نظر فوق بشر کرد
انداخت در این تاک یکی پنجه‌ی بی رحم                 در پنجه یکی خوشه‌ی پر شهد و شکر کرد
نوشید از آن شهد و سرآسیمه روان شد                   افسوس ندانست چه خون‌ها به جگر کرد
کی آگه از آن شعله‌ی پر سوز و گداز است               کین کار در آن سینه‌ و آن وقت سحر کرد
از گنج نهانم گهری برد به یغما                               هم حاصل یک قرن به یک لحظه هدر کرد
از دست یکی دختر دلسوخته و زار                          بی‌رحم تهی هم دل و هم دست پدر کرد
سیل غم و اندوه به صدها دل و دیده                      هم داغ به اهل دل و هم اهل نظر کرد
چندی به سرآسیمگی و مویه و اندوه                       چندی که بر این سینه غم و درد اثر کرد
با خویش به اندیشه و اندوه نشستم                       گفتم که ز اندوه بنتوان که ظفر کرد
دیدم که در این ناله و افغان اثری نیست                دیدم که از این مرحله بایست گذر کرد
در خاطرم آمد که از آن اسوه‌ی اخلاق                    پندی است که باید به دل و دیده و سر کرد
از ناله و افسردگی و اشک بپرهیز                          باید که لب از جام جهان بیش نه تر کرد
گر شیشه‌ی می در شب یلدا به زمین ریخت             این درّ بهادار شب قدر سفر کرد

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به درگذشت دکتر یلدا در سال ۹۶ و پروفسور دکتر مسلم بهادری در سال جاری، فقدان این اساتید را اندوهی بزرگ برای دانشگاه علوم پزشکی تهران خواند و در وصف دکتر بهادری افزود: دکتر بهادری ظرف علم بود.
وی در ادامه ضمن تسلیت به فرزندان و بازماندگان استاد بهادری، به فرزندان معنوی آن استاد بزرگوار که دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران در سرتاسر جهان هستند نیز تسلیت گفت.
دکتر گتمیری افزود: در سراسر دنیا دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران که مایه مباهات ایران هستند در حال خدمت  هستند و همگی به شاگردی در محضر استاد بهادری افتخار می‌کنند‌.
در ادامه، دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه، با بیان فرمایشی از امام پنجم گفت: امام باقر (ع) می‌فرماید، شیعیان ما سه دسته اند، گروهی به‌وسیله اسم ما سو استفاده می‌کنند؛ گروهی مانند شیشه صاف‌اند ولی مقاومت ندارند (در برابر سختی‌ها و مشکلات) شکسته می‌شوند و -گروهی که مانند طلای سرخ (باارزش) هستند که هرچقدر با آتش سختی‌ها و بلایا سوزانده شوند ارزش آن‌ها بالاتر می‌رود.
وی افزود: اگر زندگی‌نامه استاد بهادری را خوانده باشید ازجمله شیعیان امیرالمؤمنین بودند که از همه‌ بحران‌های زندگی سربلند و موفق‌ بیرون آمد. سفر آسمانی ایشان تقارن زیبایی با نوزدهم ماه مبارک رمضان بود و امروز در روز شهادت امیر مؤمنان در آغوش خاک آرام می‌گیرد. استاد بهادری رفت و فقط خاطرش برای ما مانده است.
وی با بیان اینکه از زمان ریاستش در دانشگاه چهار بار دکتر بهادری را در دفتر کارش و دفتر خودش ملاقات کرد گفت: استاد در مورد تمامی مسائل دانشگاه با دقت و اشتیاق ما را راهنمایی می‌کرد؛ می‌گفت بحران کرونا رو به پایان است و می‌توانیم دانش‌آموختگان را دورهم جمع کنیم. در بسیاری از مسائل با ما همفکری می‌کرد و تجربیات ارزشمندش را در اختیار ما قرار می‌داد.
رئیس دانشگاه اضافه کرد: آخرین باری که ایشان را دیدم حدود دو هفته قبل از رحلتش بود و از حضورش بهره‌مند شدم. امیدوارم بهره‌مندی از تجربیات استاد بهادری برای همه جوانان درس زندگی باشد. همان‌طور که در کلیپ مشاهده کردید استاد بیان کرده در انجام امور و مسائل ممکن است اشکال وجود داشته باشد اما باید اشکال را برطرف کرد و این هنر است که انسان در مقابل مشکلات بایستد همان‌گونه که جوانان رزمنده‌ ما در جبهه‌های جنگ با نداشتن سلاح و امکانات اندک در مقابل دشمن جنگیدند و این کشور را حفظ کردند و تحویل ما دادند جوانان ما نیز برای ارتقای سلامت مردم، اخلاق، مروت و انسانیت بکوشند.
دکتر قناعتی با بیان اینکه استاد بهادری علاوه بر طبابت حکمت داشت افزود: ان‌شاءالله بتوانیم راه ایشان را که راه حکمت و دانش بود ادامه دهیم.
وی در پایان به فرزندان این استاد گران‌قدر تسلیت گفت و اضافه کرد: قطعاً فاجعه از دست دادن ایشان هرگز جبران نخواهد شد. باید صبر کرد که دگر مادر گیتی بزاید چو استاد را.
دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی نیز دکتر بهادری را استاد استادان خواند و بیان کرد: دکتر بهادری از تمام دقایق زندگی خود نهایت استفاده را کرد وی در انتشار علم همیشه پیشرو بود. ایشان تنها استادی بود که علیه طاغوت در میان دانشجویان حضور پیدا کرد. وی همه‌چیز را به دانشجو آموزش می‌داد. مرد متدینی بود که از ظاهرسازی دوری می‌کرد. ایشان نه‌تنها تلاش می‌کرد علم‌ را بیاموزد و دانشجویان را با دانش‌پژوهی آشنا کند، بلکه در پروش اساتید هم همت می‌کرد.
وی افزود: عشق به وطن و مردم، در وی موج می زد و خداوند در ازای این رفتار، نعمت طول عمر به ایشان عنایت کرد و این خصلت را مایه علو ایشان در آخرت قرار خواهد داد.
دکتر مرندی با بیان اینکه،  شاگردانش باید راه ایشان را ادامه دهند، خاطر نشان کرد: اگر ما به ایشان علاقه داریم باید در همه مسائل از آن استاد پیروی کنیم. مهم این است دانشجویانی امیدوار تربیت کنیم و به قول خود استاد، روح امید را علاوه بر علم در دانشجویان ارتقا ببخشیم.
سپس دکتر محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی با تأکید بر حسن اخلاق مرحوم استاد دکتر بهادری بیان کرد: استاد ادب را شرمنده می‌کرد. پیگیری ایشان در امر آموزش‌وپرورش شاگردان مثال‌زدنی بود، در حیطه مسئولیت‌پذیری و فعالیت‌های اجتماعی با گردآوری دانش‌آموختگان نقش خود را به‌خوبی ایفا کرد.
وی ادامه داد: استاد بهادری روحیه مبارز و انقلابی داشت، ایشان در مردم‌داری و دین‌مداری زبان زد همه بود. واجب است ما دانشجویان استاد اخلاق، منش و ادب ایشان را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
در ادامه مراسم، دکتر پیشوا برادر همسر مرحوم دکتر بهادری به نمایندگی از طرف خانواده دقایقی به سخنرانی درباره مسیر پیشرفت پروفسور بهادری از زمان کودکی تا استاد ممتازی دانشگاه علوم پزشکی تهران پرداخت و پیام تقدیر فرزندان دکتر بهادری را از شرکت‌کنندگان در این مراسم قرائت کرد.
در ادامه این مراسم محمود اشتیاقی مداح اهل بیت(س)، دقایقی را به ذکر مصیبت و نوحه پرداخت.
پیکر استاد بهادری پس از قرائت نماز به امامت حجت‌الاسلام میرمجید سیدقریشی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، از مقابل بیمارستان امام خمینی (ره) تا درب شرقی مجتمع بر روی دوش شاگردان و دوست داران آن استاد فقید تشییع و برای مراسم تدفین، راهی قطعه نام‌آوران بهشت‌زهرا (س) شد.

توضیح اینکه مراسم ختم و یادبود استادبهادری دوشنبه 5 اردیبهشت 1401 ساعت 11 صبح در مسجد دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.